A-State announces 2019 fall graduation list


Arkansas State University has released the list of students who were awarded diplomas on the undergraduate and graduate levels during the 2019 fall commencement ceremony.The list contains the names of 67 area students, including 27 from Baxter County, four from Boone County, 10 from Fulton County, eight from Izard County, five from Marion County, one from Newton County, 10 from Stone County and two from Ozark County.

Graduates from seven colleges including agriculture, Neil Griffin College of Business, education and behavioral science, engineering and computer science, liberal arts and communication, nursing and health professions and sciences and mathematics, along with undergraduate studies, doctorate, specialist, master, bachelor and associate degrees were awarded.

Here is the list of students by county, hometown, degree, major:

Baxter
Elizabeth:
Lindsay Marie Howell, Bachelor of Science, Wildlife, Fisheries and Conservation

Gassville:
Shannon Caitlin Holland, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Trisha Angelee Null, Bachelor of General Studies, General Studies
Jessica E. Pace, Bachelor of Science, Psychology

Mountain Home:
Amanda Marie Beauchamp, Associate of Science, A.S. En Route
Whitney Elise Sajder, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Hannah Cantrell, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Sarah Raelyn Donahue, Bachelor of Science, Management
Sawyer B. Floyd, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Elysia M. Grothe, Master of Science in Education, Education Theory and Practice
Madeline Loraine Hall, Bachelor of Science, Communication Disorders, Cum Laude
Katherine Avilla Brackett Heroux, Master of Science in Education, Reading
Sarah Lorene Hill, Bachelor of Science, Business Administration
Olivia Layne Hughes, Master of Science in Education, Special Education K-12
Zakery Jenkins, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Mary E. Jerashen, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Rosella Marie Kowalsky, Associate of Science, A.S. En Route
Sierra Mae Lee, Bachelor of Science in Radiologic Science, Radiologic Sciences, Cum Laude
Kristin M. Moody, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Jacob Robert Moore, Associate of Arts, A.A. En Route
Emily Layne Reese, Associate of Science, A.S. En Route
Alex Michael Robbins, Bachelor of Music Education, Instrumental Music, Cum Laude
Sonya J. Thompson, Bachelor of General Studies, General Studies, Cum Laude
Angel Lucinda Uchtman, Associate of Science, A.S. En Route
Kristen Casey Wintle, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing

Norfork:
Tanner Cole Ezell, Bachelor of Science, Finance, Cum Laude

Salesville:
Charlotte June McDaniel, Bachelor of Science, Business Administration

Boone
Harrison:
Lauren Mae Hopkins, Bachelor Science Education, Mid-Level Education, Magna Cum Laude
Amber Leigh Likes, Specialist in Education, Educational Leadership

Lead Hill:
Billy Heath Richardson, Master of Science in Education, Educational Leadership
Debra Mae Richardson, Specialist in Education, Educational Leadership

Fulton
Ash Flat:
Lane E. Hall, Bachelor of Music Education, Instrumental Music, Cum Laude, University Honors

Cherokee Village:
Brianna Lynn Giesler, Associate of Arts, A.A. En Route
Robert Anthony Nortier, Bachelor of Science, Finance

Glencoe:
Sarah Beth Cochran, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Mammoth Spring:
Trisha Rylee Davis, Bachelor of Science in Agriculture, Agricultural Business, Cum Laude, Honors Program
Carlton Lee Hill III, Bachelor Science Education, English
Coltin Wade Powell, Associate of Science, A.S. En Route
Tyler Mason Smith, Bachelor of Science in Agriculture, Agricultural Business
Elizabeth A. Taylor, Bachelor of Science, Business Administration

Salem:
Cassandra Denise Aguiar, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Izard
Calico Rock:
Hailey J. Harden, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude
Misty Ann Speirs, Bachelor of Arts, Criminology
Brookelynn Jayne Walker, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing

Melbourne: Ashlen Tass Grisham, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Charles Bradford Hollaway, Master of Accountancy, Accounting

Pineville:
Aurora N. May, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing

Sage:
Karin Kay Haley Brown, Doctor of Education, Educational Leadership
Blake Alan Smith, Master of Science in Education, Special Ed GTC

Marion
Flippin:
Megan Nicole Coatney, Bachelor of Science in Nursing, Nursing
Breanna N. Cowart, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Kimberly A. DeRouen, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Melissa Penn, Bachelor of Arts, Criminology

Summit:
Kyli Jo Duffy, Associate of Science, A.S. En Route

Newton
Western Grove:
Brooklyn Nickole Campbell, Associate of Science, A.S. En Route

Stone
Alco:
Jory Neil Bolin, Bachelor of Arts, Sociology, Magna Cum Laude
Laken Jan Bolin, Bachelor of Arts, Sociology, Magna Cum Laude

Mountain View:
Payton Don Barnett, Associate of Science, A.S. En Route
Dakota Wade Dixon, Bachelor of Science, Physics
Megan P. Gosser, Bachelor of Social Work, Social Work
Angela L. McCord, Bachelor of General Studies, General Studies, Magna Cum Laude
Robert J. McCord, Bachelor of General Studies, General Studies
Dalton David Romero, Bachelor of Science, Creative Media Production

Timbo:
Robert Daniel Backstrom, Master of Science in Education, Educational Leadership
Shelia Diane Crymes, Bachelor of Science in Nursing, Nursing

Ozark
Gainesville:
Julianne Victoria Driesbaugh, Associate of Applied Science in Nursing, Nursing
Justin D. Gilmore, Certificate Program, Superintendent

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI