A-State announces Summer 2020 graduating students


Arkansas State University has released the list of students who completed degree requirements to graduate at Summer Commencement.The Summer Commencement ceremony was the first held outdoors at A-State since 1986 and was conducted according to public health guidelines because of the coronavirus pandemic.

The university awarded diplomas at the associate, bachelor, master, specialist and doctoral levels, along with various program certificates, through the various colleges: Agriculture, Neil Griffin College of Business, Education and Behavioral Science, Engineering and Computer Science, Liberal Arts and Communication, Nursing and Health Professions, Sciences and Mathematics, and University College.

Undergraduates with a 4.0 GPA are designated Summa Cum Laude. Those with a GPA of 3.8-3.99 are Magna Cum Laude, and those with a GPA of 3.6-3.79 are Cum Laude.

Here is the list of students from North Central Arkansas:

Baxter County
Cotter:
Emily M. Sublett, Bachelor of Science in Education, English, Cum Laude

Baxter
Lakeview:
Robin L. Janes, Bachelor of Science, Management

Midway:
Raychel Lauren Miller, Master of Science in Education, Educational Leadership

Mountain Home:
Kyle Norris Edmonds, Master of Science, Biology
Briana L. Lofton, Master of Science in Education, Early Childhood Education
Jennifer B. Soapes, Master of Science in Education, Special Ed GTC
Amanda Kaye Blum, Specialist in Education, Educational Leadership
Amanda Leann Green, Specialist in Education, Educational Leadership
Thera S. Lashley, Specialist in Education, Reading
Emily Rae Ermert, Associate of Science, A.S. En Route
Mary E. Mathis, Bachelor of General Studies, General Studies
Maysa Linn Fouts, Bachelor of Science, Exercise Science, Magna Cum Laude
Payton C. Parker, Bachelor of Science, Exercise Science, Magna Cum Laude
Cortni P. Thomas, Bachelor of Science, Exercise Science, Magna Cum Laude
Ethan C. Curtis, Bachelor of Science in Education, Mid-Level Education

Boone County
Harrison:
Camille Dee Ann Curtis, Master of Science in Education, Educational Leadership
Blake K. Hanney, Master of Science in Education, Educational Leadership
Rachel Nadine Mathieu, Master of Science in Education, Reading
Rebecca Nicole Stephens, Master of Science in Education, Educational Leadership
Shelby R. Turner, Bachelor of Science in Radiologic Science, Radiologic Sciences

Fulton County
Ash Flat:
Sarah C. Shelley, Master of Science in Education, Reading
Bethany Ann Smart, Master of Science in Education, Reading

Gepp:
Cristy G. Neighbors, Specialist in Education, Educational Leadership

Salem:
Jamie Leann Martin, Master of Science in Education, Educational Leadership
Lakin Ann Coffman, Associate of Applied Science, Occupational Therapy Assistant
Trenton Alexander Barker, Associate of Science, A.S. En Route
Kyndal J. Smith, Bachelor of Science in Radiologic Science, Radiologic Sciences

Viola:
Nicole Donn Walker, Bachelor of Science, Management

Izard County
Melbourne:
Meghan C. Warner, Master of Science in Education, Education Theory and Practice
Savannah Ashley Youngblood, Master of Science in Education, Education Theory and Practice
Makayla Cheyenne Carter, Associate of Science, A.S. En Route

Oxford:
Candace Danielle Killian, Doctor of Education, Educational Leadership

Marion County
Bull Shoals:
Spencer Scott Politte, Bachelor of Science, Exercise Science, Summa Cum Laude, Honors Program

Yellville:
Christopher Lee Garner, Master of Science in Education, Educational Leadership

Searcy County
Marshall:
Morgan B. Smith, Master of Science in Education, Reading

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI